Wolontariat

sp68 logo

Wigilia Wrocławska jest organizowana przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Gminę Wrocław i Ogólnopolski Bank Żywności. Zostało przygotowane tysiąc porcji pierogów, 200 litrów barszczu, 300 kg kapusty z grochem, tysiąc porcji śledzia z bułką oraz całe mnóstwo ciast od wrocławian.  W spotkaniu z ubogimi i bezdomnymi wzięło  udział 6 wolontariuszy z naszego Szkolnego Koła Caritas. 

Wcześniej przygotowaliśmy 50 upominków, które osobiście rozdawaliśmy; były pierniki, ręcznie malowane aniołki i kartki świąteczne z życzeniami.

W spotkaniu z ubogimi i bezdomnymi wzięli udział metropolita wrocławski, abp Józef Kupny,  wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, Anna Józefiak-Materna, dyrektor wrocławskiego MOPS, oraz przedstawiciele Gminy Wrocław.

 Wigilię Wrocławską poprzedziło przełamanie się opłatkiem i złożenie życzeń.

Rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas Paweł Trawka w swoim wystąpieniu nawiązał do rysunku w czasopiśmie „Gość Niedzielny”, na którym widać osobę bezdomną pukającą w wigilijny wieczór do pewnego domu. Otwierający motywując odmowę wpuszczenia do domu niespodziewanego gościa mówi: „W naszym domu jest taka tradycja, że puste miejsce przy stole musi zostać puste”. Rzecznik kontynuował: My chcemy walczyć z tą „tradycją”. Tutaj jest miejsce przy pełnym stole dla każdego. Ci bezdomni są u siebie, a my możemy poczuć się jak goście, którzy są przyjęci w gościnę.    

Pomagając w czasie tej wigilii  zastanawialiśmy się nad sensem życia, tajemnicą losu człowieka oraz istotą chrześcijańskiej miłości.

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia - 11 grudnia -  odbył się w naszej szkole Kiermasz przedświąteczny, a zebrane środki zostały przeznaczone dla Hospicjum .  Podobnie,  jak w ubiegłym roku przygotowywaliśmy się kilka tygodni wcześniej- wykonaliśmy kartki o tematyce świątecznej, stroiki, skarpety na prezenty oraz wiele ozdób świątecznych. Były też pyszne gofry i ciasta. Zebrana kwota 702,00 zł została przekazana do Hospicjum.

Podczas przedświątecznej zbiórki "Tak, pomagam!" wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas   zachęcali do pomocy potrzebującym przed świętami i przekazania artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia. Z przekazanych produktów  Caritas Wrocławska przygotuje świąteczne paczki dla osób, których nie stać na zakup żywności, dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych.

We wtorek 5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Popularyzując ideę wolontariatu  przygotowaliśmy tzw. „dobre myśli” do losowania dla społeczności szkolnej. Wylosowano 140 ozdobne karteczki zawierające sentencje i zachęty do pomagania bliźniemu oraz angażowania się do współpracy w pomnażaniu dobra.

W nawałnicy, która przeszła w nocy z 11/12 sierpnia zginęła jedna osoba, zniszczonych całkowicie zostało 80 domów, ponad 1.800 domów wymaga naprawy, a ponad 2.300 rodzin poniosło straty w gospodarstwach domowych (uszkodzone budynki gospodarcze, zniszczone lasy i uprawy).

Wychodząc naprzeciw wciąż trudnej sytuacji materialnej w jakiej jeszcze znajduje się wielu poszkodowanych, wolontariusze naszej szkoły we  współpracy z Caritas włączyli się w akcję „ROZPAL CIEPŁO BOŻEGO NARODZENIA w domach poszkodowanych przez nawałnice”. Celem tej akcji jest zbiórka ofiar do puszek przeznaczonych na zakup opału do ogrzewania domów osób doświadczonych przez wichurę. Udało się zebrać siedemset czterdzieści dwa złote. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

 

Dane kontaktowe:

 

Szkoła Podstawowa nr 68

 

home icon

ul. Szczęśliwa 28
53-446 Wrocław

tel/fax: 71/79-86-859

email iconemail: sekretariat.sp068@

wroclawskaedukacja.pl

 

dziennik iconDziennik elektroniczny

 

 

bezpieczny

logo poziome

lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

GAZETKA SZKOLNA