Projekty i akcje

Wspólnie Wygrajmy Wrażliwość.

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w projekcie edukacyjnym Wspólnie Wygrajmy Wrażliwość. Projekt ten to niestandardowa lekcja empatii i tolerancji oparta na integracji społecznej oraz nawiązaniu więzi. Klasa 3a poznała Lenkę, 4-letnią dziewczynkę z Zespołem Downa, uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda jej codzienność, z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się osoba dotknięta tą wadą genetyczną, ale również otworzyli się na nawiązanie nowej relacji.

Celem projektu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji, otwartości oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka, zmiana społecznego postrzegania osób z Zespołem Downa, przełamywanie barier i krzywdzących stereotypów. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, a przede wszystkim dzięki samej Lence, zostało to w pełni zrealizowane.

W projekcie wzięły udział szkoły oraz dzieci z Zespołem Downa z całej Polski. Dzieci te, tak samo jak osoby dorosłe z tą wadą genetyczną, mają jedną najważniejszą potrzebę – chcą być traktowani jak normalni ludzie, bo tacy przecież są, mają takie same uczucia, marzenia, tak samo przeżywają radości i rozczarowania.

A oto przesłanie od projektowych dzieciaczków:

Projekt kończy się 21 marca w dniu obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Również nasza szkoła włącza się w te obchody. Zachęcamy WSZYSTKICH do ubrania w tym dniu kolorowych skarpetek nie do pary. Skarpetki mogą być w paski, kropki, za kolano lub tuż przy kostce. Mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. BĄDŹMY RAZEM – nie tylko w tym dniu.