Aktualności,  Dla uczniów

„Razem dla Edukacji”

Między mostami, Jan Szmaj

Zakończyliśmy kolejny rozdział współpracy naszej szkoły z Ogólnopolską Szkołą Polską na Węgrzech.
Działaliśmy w projekcie „Razem dla Edukacji”, inicjatywie współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach konkursu „Rodzina polonijna”. Naszą aktywność koordynował Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przy wsparciu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

Tegoroczne działania były zakończeniem projektu „Mosty”, rozpoczętego w 2019 roku. Latem tego roku, nasi uczniowie wraz z młodymi Polonusami z Węgier, poznawali Budapeszt i jego mosty oraz odpoczywali nad Balatonem. Uczestniczyli także w  warsztatach plastycznych „Mosty Budapesztu”, szukając płaszczyzn porozumienia Węgrów i Polaków oraz spotkali się z Konradem Sutarskim – świadkiem wydarzeń historycznych obu narodów.


W tegoroczną historię projektu, wpisała się pandemia Covid-19: zostaliśmy od siebie oddaleni, a zajęcia odbywały się zdalnie. A działo się!

W klasie VIb odbyły się warsztaty „Mosty kulinarne” prowadzone przez Annę Koelner – dietetyczkę. Podczas kulinarnej przygody uczniowie poznawali węgierskie smaki, badali różnice i podobieństwa w przygotowaniu m.in. naleśników i sałatek w Polsce i na Węgrzech. Wykonywali także piękne mandale z pokarmów, a najodważniejsi piekli ciasto marchewkowe. Nie zabrakło wartościowych wskazówek o zdrowym odżywianiu się i kulturze przy stole.

sałatka AliMandala Ani

Ciasto Oli

„Mosty mówią”, to spotkania prowadzone przez Monikę Trznadel – przewodniczkę miejską, podczas których uczniowie klas 6a, 7c, 8b i 8c, poznali wrocławską historię w formule wirtualnych wycieczek . Niektóre informacje o mostach Wrocławia, zaskoczyły młodych Wrocławian. Odkrywaniu znanych miejsc na nowo, towarzyszyło wiele emocji. To była wspaniała lekcja historii, geografii i patriotyzmu, opowiedziana piękną polszczyzną.

Pamiątkowa strona spotkań w Teams.

Jesienią odbył się konkurs literacki dla uczniów klas 4-8. Zadaniem było stworzenie tekstu literackiego pn. „Mosty międzyludzkie”. Konkurs został ogłoszony jeszcze wiosną 2020 roku, lecz zamknięcie w domach ograniczyło inwencję twórczą dzieci. Na szczęście po wakacjach napłynęło wiele prac. Nagrodzone wiersze i teksty prozą, zostały opublikowane w książce „Mosty”.

Mosty międzyludzkie, Karolina Lankamer

Podczas warsztatów plastycznych, uczestnicy dowolną techniką plastyczną przedstawiali mosty w szerokim tego słowa znaczeniu. Niestety nie udało się nam zaprezentować prac w grudniu. Planujemy wystawę w nadchodzącym roku.

Udział w projekcie dał uczniom radość tworzenia i przeżywania, zdobywania nowych wiadomości oraz przyjemne spotkania przed kamerami. W bieżącym roku straciliśmy szansę spotkania się na żywo z uczniami ze szkoły z Węgier, więc tym mocniej doceniliśmy radość wspólnych działań i dar wzajemnego uczenia się od siebie.


koordynatorka współpracy ze szkołą na Węgrzech – Beata Żarska